JAK ZNALEŹĆ TANI LOT ?
KILKA PORAD PRAKTYCZNYCH
Każdy z nas chciałby podróżować jak najtaniej. Bilet lotniczy to jeden z największych wydatków podczas planowania podróży który wpływa na podejmowane przez nas decyzje odnośnie naszych preferencji urlopowych i wakacyjnych. Nie będę Wam przytaczał  powodów dlaczego bilety lotnicze są drogie (od cen paliwa po opłaty lotniskowe) ale postaram się doradzić co zrobić żeby kupić je tanio.

PORADA 1 - BĄDŹ ELASTYCZNY

Bądź elastycznie nastawiony do swoich podróży, to tani bilet ma znaleźć Ciebie a nie odwrotnie. Nie trzymaj się stereotypów że urlop ma zawsze wypadać w lipcu lub siepniu lub w okresie letnim. Nawet jeśli posiadasz dzieci w wieku szkolnym  zaplanuj sobie czas tak aby wyjechać na ciepłe zagraniczne wakacje wtedy kiedy w Polsce jest zimno. Zasada w branży lotniczej i hotelowej jest taka sama jak w usługach czy handlu: jeśli popyt jest duży - ceny wzrastają  Działa tu zwykła ekonomia. Ceny lotów zwykle uzależnione są od pory roku (wakacje i długie weekendy), a nawet od dnia tygodnia (loty w środku tygodnia są tańsze). Także kupowanie lotów w trakcie świąt (np. Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy) nie są zbyt dobrym pomysłem. Linie lotnicze często podnoszą ceny w tych okresach. Ceny zmieniają się na wyższe również w trakcie popularnych festiwali, koncertów, wydarzeń sportowych.

I tak, przykładowo, chcieliście lecieć na tydzień do Dubaju w lipcu, kalkulowaliście i w interesującym Was okresie wycieczka ta kosztowałaby 1540zł/os. My, obserwując promocje, moglibysmy zorganizować taki sam wyjazd za 964zł/os. Przykład TUTAJ. Dotyczy to również samych lotów, przykład TUTAJ.
PORADA 2 - ZASTANÓW SIĘ NAD KIERUNKIEM

Do każdego państwa oraz większego turystycznego regionu lub miasta, istnieje jego lotniczy odpowiednik. Przykładem może byc tutaj np. Bułgaria (Burgas i Warna), Hiszpania (Costa Brava i Costa del Sol),  Wyspy Kanaryjskie (Lanzarote i Fuerteventura) dlatego należy zastanowić się nad ekonomicznym kierunkiem lotów, gdyż może okazać się że loty do odpowiednika zaplanowanej przez Was destynacji okażą się znacznie tańsze.
Należy również zwrócic uwagę, w przypadkach dłuższych podróży lotniczych, że niekoniecznie loty krótsze (bezpośrednie) są tańsze niż te dłuższe z przesiadkami, lub te do których na lotnisko trzeba trochę dalej podjechać niż zwykle. Dlatego też warto uwzglednić różne miasta i lotniska pod kątem wylotów i przekalkulować opłacalność. Przykład TUTAJ.
PORADA 3 - IM WCZEŚNIEJ KUPUJESZ TYM MNIEJ PŁACISZ

U niskokosztowych przewoźników tanich biletów możemy rozpocząć szukać na 3-6 miesiący przed planowaną podróżą lub wówczas gdy dana linia lotnicza wprowadza nowe loty, np. z nowego lotniska, wprowadza sezonową taryfę (na. loty na wiosnę) typu First Minute, np taką jak TUTAJ, ogłasza promocję, np. taką jak TUTAJ. Oczywiście, możemy też znaleźć całkiem niezłe oferty typu Last Minute, np. TUTAJ, ale będziemy mięli mniej czasu na przygotowanie się do podróży.
U tradycyjnych przewoźników czas na poszukiwanie tanich lotów jest znacznie dłuższy i może on oscylować nawet do jednego roku wcześniej. Oczywiście tradycyjni przewoźnicy organizują też okresowe promocje lotów (np. PLL LOT organizuje cotygodniowe "Szalone Środy"), przykład TUTAJ.


PORADA 4 - CODZIENNIE PRZEGLĄDAJ OFERTY

Warto codziennie przeglądać strony linii lotniczych, czy też portale o tematyce turystycznej takie jak np. www.help4travel.pl i szukać okazji, promocji i wyprzedaży. Jest to trochę czasochłonne ale z perspektywy domowego budżetu bardzo opłacalne. Należy pamiętać że wszelkie czasowe okazje i promocje są krótkotrwałe, a tanie loty rozchodzą się bardzo szybko. Dlatego też zachęcamy do tego typu aktywności.
PORADA 5 - POLUJ NA BŁĘDY CENOWE

Zdarzają się również błędy cenowe na stronach przewoźników spowodowane błędem ludzkim lub systemowym (głównie związane z przewalutowaniem). Błędy te występują głównie na długich, miedzykontynentalnych trasach. Wówczas za faktycznie małe pieniądze możesz zwiedzić pół Świata. I tak np. za niecałe 900 zł można lecieć do Chin, lub za 1150 zł na Dominikanę - nalezy być czujnym oraz otwartym i na takie propozycje. Tego typu "oferty" skierowane są przede wszystkim do elastycznych czasowo osób, którym nie zależy na konkretnym miejscu czy okresie podróży.
Ryzyka związanego z zakupem takiego biletu praktycznie nie ma. Linia lotnicza jednak może anulować zakupiony przez Ciebie bilet, wówczas pieniądze za transakcję zostaną zwrócone. Zwykle jednak opłaty za błędy są honorowane. Jeżeli już kupisz taki bilet otrzymujesz na swoją skrzynkę pocztową potwierdzenie o locie.
PORADA 6 - ŁĄCZ LOTY NISKOKOSZTOWE

Rezerwacja dwóch lub trzech lotów w liniach niskokosztowych w ramach jednej podróży może okazać się tańszą opcją niż zakup jednego biletu w obie strony u innego przewoźnika. Przykładem takim może być podóż z Warszawy do Fezu w Maroko, bilet u regularnego przewoźnika kosztuje ok. 720 zł/os. a łączony lot u niskokosztowego przewoźnika to kwota ok.450 zł/os. (lot z przesiadką w Brukseli).
PORADA 7 - POMYŚL I KOMBINUJ

Jeśli w Wasze wymarzone miejsce latają tylko dwie linie lotnicze i obie są bardzo drogie, znajdź niskokosztowy lot na pobliskie  lotnisko i pokonaj resztę trasy innym środkiem transportu (np. autobusem, pociągiem lub wynajętym autem). Koszt ten na pewno nie przewyższy kosztu bezpośredniego dolotu w miejsce przeznaczenia. Przykład TUTAJ lub TUTAJ.
PORADA 8 - SZUKAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

Szukanie lotów w ramach jednej linii lotniczych jest czasochłonne. Istnieją jednak wyszukiwarki lotów, które w  czasie rzeczywistym sprawdzają aktualne ceny wielu linii lotniczych jednocześnie na wybranym kierunku. Należy jednak pamiętać, że wyszukiwarki te nie porównują lotów wszystkich linii lotniczych i mogą conieco pominąć.
Bardzo ważną rzeczą jest to, jeśli znajdziesz już wymarzony lot, aby nie rezerwować automatycznie biletów ze strony tejże  porównywarki . Należy sprawdzić cenę na stronie danych linii lotniczych lub za pomocą innych porównywarek i znaleźć tą najbardziej dla Was odpowiednią.

Kilka popularnych wyszukiwarek:

SKYSCANNER
KAYAK
MOMONDO
GOOGLE FLIGHTS
FLIPO
KIWI
LOW COST AIRLINE GUIDE
BEEPRY
AZAIR


PORADA 9 - POZBYWAJ SIĘ "CIASTECZEK" Z KOMPUTERA


Jeżeli juz zdecydowaliście się na przeszukiwanie tanich lotów na własną rękę, pamiętajcie o usuwaniu plików cookie z waszych urządzeń i przeglądarek gdyż w niektórych przypadkach może wpływać na ich cenę. Cookie przechowują bowiem informacje dotyczące przeglądanych przez nas stron internetowych, które mogą być wykorzystywane przez linie lotnicze.

PORADA 10 - UWAŻAJ NA PRZEWALUTOWANIE

Niektóre serwisy sprzedające bilety lotnicze nie rozliczają transakcji w złotówkach tylko w Euro lub dolarach amarykańskich. Może narazić nas to niestety na kilkuprocentowe koszty przewalutowania transakcji. Jeżeli cena wyświetlana jest złotówkach lub w nawiasie pojawia się cena w innej walucie albo też widnieje informacja że cena jest przybliżona, jest to znak że musimy użyć karty rozliczanej w innej walucie niż PLN lub liczyć się z dodatkowym haraczem dla naszego banku lub/i linii lotniczej.
PORADA 11 - ŁĄCZ LOTY Z POBYTEM W HOTELU

Coraz częściej pojawiają się informacje o rabatach i promocjach podczas rezerwacji biletu lotniczego i hotelu razem. Głównie przez duże portale zajmujące się sprzedażą lotów, hoteli i transferów. Również węgierski niskokosztowy przewoźnik WizzAir  stworzył swój serwis który łączy przeloty z pobytem w hotelu. Rozważcie również ta opcję, gdyż czasami jest to opłacalne. Przykład TUTAJ.

PORADA 12 - KORZYSTAJ Z LOTÓW CZARTEROWYCH

Niektóre duże firmy branży turystycznej sprzedają również same przeloty do miejsc typowo turystycznych. Czasami w  lotach Last Minute znajdują się takie "perełki" jak loty do Ameryki Południowej za 800 zł, Afryki za 300 zł, czy Azji za 700 zł. Przykład TUTAJ.

PORADA 13 - INNE

Do dawnych kolonii najtaniej zazwyczaj latają dawni kolonialiści. Dlatego też warto wziąć pod uwagę wylot właśnie z takiego kraju.

Egzotyczne dla nas kierunki, jak: Tajlandia, Kenia, Dominikana są popularnymi destynacjami dla obywateli zachodniej Europy. W tych krajach istnieje dużo firm czarterowych, które zajmują sie tanim przewozem. Warto zatem rozważyć opcję niskokosztowego dolotu do stolic Europy zachodniej.

Jeżeli mieszkasz w zachodniej części Polski możesz tanio latać z Niemiec. Nie tyle że loty z Berlina są tańsze niż w Polsce co większość przewoźników i firm turystycznych ma podpisane umowy z niemiecką koleją DB i rezerwując bilet za pośrednictwem takiej firmy, mamy możliwość dojazdu z dowolnej stacji niemieckiej na lotnisko i z powrotem za niewielką opłatą a czasami nawet za darmo. Takie bilety ważne są w przeddzień wylotu i w dzień wylotu, ora w dzień przylotu i dzień po nim.

Jeśli jeszcze się uczysz,  pytaj o zniżki dla uczniów/studentów. Część linii lotniczych ma je w swojej ofercie lecz niezbyt chętnie chwali sie nimi. Warto o to zapytać.
                                                                                                                                                            przygotował: Admin
 
Twitter
Pinterest
Facebook
Współpraca
Instagram
Regulamin
Google+
YouTube
RSS
Newsletter
Kontakt
Oferta
O nas
Copyright help4travel.pl © 2016-2018. All rights reserved.