Tak na wstępie: Jeśli przyszła mama jest często podróżuje turystycznie czy też zawodowoto, to nie ma powodów, by rezygnowała z dotychczasowego trybu życia. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, latanie samolotem jest bezpieczne. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących latania samolotem w ciąży.
PODRÓŻ SAMOLOTEM W CIĄŻY
KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH LATANIA SAMOLOTEM W CIĄŻY
1. Przeczytaj regulamin linii lotniczych dotyczących zasad przewozu osób

Przeczytaj regulamin linii lotniczych, z których usług zamierzasz skorzystać. Może się zdarzyć, że  przewoźnik nie wpuszcza na pokład kobiet w ciąży. Po co więc narażać się na dodatkowy stres.
Przykładowo, popularne linie lotnicze takie jak Ryanair, PLL LOT, Lufthansa informują iż kobiety w ciąży mogą podróżować do 36 tygodnia, natomiast w WizzAir do 34 tygodnia ciąży.
Jeśli kobieta jest tuż przed rozwiązaniem, czyli w 36 tygodniu ciąży lub 32 tygodniu, w przypadku ciąży mnogiej, to lot samolotem NIE JEST WSKAZANY. Możesz nie zostać wpuszczona na pokład samolotu. Lot w zaawansowanej ciąży może się odbyć jedynie na własną odpowiedzialność pasażerki.

Zasady i regulaminy przewozu kobiet w ciąży w poszczególnych liniach lotniczych w pkt. 8.

2. Zapoznaj się z lokalnymi przepisami kraju do którego się wybierasz oraz z lokalizacją szpitali

Przed planowaną podróżą warto zadbać o jeszcze o kwestię prawną kraju do którego się wybierasz. W niektórych krajach obowiązują ograniczenia a w skrajnych przypadkach zakaz wjazdu kobiet w ciąży niebędących obywatelkami danego kraju. Niestety linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za przepisy lokalne. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie należałoby wyjaśnić jeszcze przed zaplanowaną podróżą w lokalnym konsulacie lub ambasadzie.
Warto również wcześniej zapoznać się z lokalizacją szpitali położniczych w miejscu docelowym oraz sprawdzić w NFZ zasady opieki medycznej w danym kraju i to czy będzie ona bezpłatna. Niektóre linie lotnicze polecają wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego na wypadek przedwczesnego porodu za granicą.


3. Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym

To główny element dla przyszłych podróży samolotem. Aby skutecznie przygotować się do podróży należy poprosić lekarza prowadzącego ciążę o wydanie zaświadczenia o ciąży, w którym powinny znaleźć się informacje:

• termin przewidywanego porodu,
• określenie tygodnia ciąży,
• ewentualne przeciwskazania.

Na wizycie u lekarza porozmawiaj o tym co zabrać ze sobą w podróż, jakie leki (np. na chorobę lokomocyjną, rozkurczowe, przeciwzakrzepowe) możesz ewentualnie przyjmować, spytaj o przeciwskazania i poproś o wystawienie zaświadczenia.
Zaświadczenie to będzie potrzebne jeśli jesteś po 28 tygodniu (obowiązuje prawie we wszystkich liniach lotniczych). Niektórzy przewoźnicy mogą również poprosić o takie zaświadczenie wtedy, gdy masz już widoczny brzuch. Dla pewności warto też zabrać ze sobą aktualne badania i książeczkę przebiegu ciąży. Należy wspomnieć że zaświadczenie otrzymane od lekarza warto przetłumaczyć na język angielski. Ważność takiego zaświadczenia lekarskiego jest różnie traktowana przez przewoźników. Na przykład w liniach WizzAir takie zaświadczenie jast ważne 6 dni od daty jego wystawienia. Warto więc sprawdzić na stronach linii lotniczej te zasady.
Niektóre linie lotnicze, jak nasz narodowy przewoźnik PLL LOT, wymagają dodatkowo wypełnienia specjalnego formularza zwanego MEDIF w którym to przedstawiamy aktualną sytuację zdrowotną.
Formularz ten dostępny jest na stronie przewoźnika.

4. Najlepszy czas na lot samolotem

I - trymestr
Latanie samolotem nie jest wskazane na początku ciąży ze względu na ryzyko poronień i uszkodzeń płodu, do których może dojść pod wpływem urządzeń na pokładzie, które wykorzystują promienie rentgenowskie.

II - trymestr
To idealny czas na podróż. Najlepiej na podróż samolotem wybierać okres między 14 a 27 tygodniem. To czas gdy większość narządów dziecka jest już wykształcona a zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania nie stanowią dużego zagrożenia.

III - trymestr
Nie poleca się także latać kobietom w trzecim trymestrze ciąży. W tym okresie nogi puchną szybciej, a plecy bolą bardziej niż zwykle. Lot samolotem tylko te dolegliwości pogłębi. Mocno ryzykowne są też zachodzące na pokładzie wszelkie zmiany ciśnienia.

Nie poleca się lotu samolotem w przypadku:

• ciąży mnogiej,
• chorób układu krążenia,
• problemów z łożyskiem,
• gdy w przeszłości nastąpiło poronienie.

5. Przed podróżą

Gdy przyszła mama decyduje się lecieć klasycznymi liniami, przy rezerwacji biletu wybrać sobie miejsce takie, gdzie bedzie czuła się wygodnie. Powinno ono znajdować się przy przejściu. Jeżeli lot odbywał się będzie tanimi liniami dobrze pomyśleć o wykupieniu priorytetowej odprawy. Taka usługa kosztuje do 49 zł w zależności od przewoźnika. Kobieta będzie mogła wtedy wejść jako pierwsza na pokład samolotu i wygodnie usadowić się na wybranym miejscu.
Jeżeli będziesz już na lotnisku warto zaopatrzyć się w butelkę niegazowanej wody mineralnej. Najlepiej kupić ją w sklepie bezcłowym, gdyż wówczas bez problemu można wnieść ją na pokład. Jeżeli lecisz klasycznymi liniami bez problemu otrzymasz wodę od zespołu pokładowego.
Jeśli możesz to przyjedź na lotnisko wcześniej aby się spokojnie odprawić się i przejść przez kontrolę bezpieczeństwa.

6. Kilka porad jak dobrze znieść lot samolotem

Poniżej kilka porad jak dobrze znieść podróż samolotem:

• nie decyduj się na lot dłuższy niż 3-4 godziny jednorazowo. Jeśli jesteś zmuszona skorzystać z przesiadek, rozdziel podróż na 2 etapy, najlepiej z noclegiem przed przesiadką,
• staraj omijać się egzotyczne kierunki, ze względu na występujące tam choroby tropikalne, oraz gorący i wyczerpujący klimat,
• wybieraj miejsca na środku samolotu ("na skrzydle") gdyż w tej części samolotu trzęsie najmniej,
• zadbaj o swój strój, masz się w nim czuć swobodnie,
• w samolocie często zmieniaj pozycje - siedzenie kilka godzin w jednej pozycji niemal na pewno odbije się na Twoim samopoczuciu. Podczas lotu zalecana jest zmiana pozycji, w których siedzisz, poruszanie nogami i stopami.
• w czasie lotu, jeśli to możliwe wstań co 30 min i pospaceruj się  po pokładzie,
• zapnij pas bezpieczeństwa tak, by nie uciskał brzycha (najlepiej w pachwinie pod brzuchem). Poproś stewardesę, by pomogła ci odpowiednio wyregulować pasy,
• pij dużo płynów. Latanie może również spowodować odwodnienie, ponieważ powietrze w kabinie ma bardzo mało wilgoci. Trzymaj z sobą butelkę wody i popijaj ją regularnie.
• załóż pończochy uciskowe. Na czas podróży samolotem można założyć pończochy uciskowe które spowodują lepsze krążenie,
• usiądź blisko przejścia - będzie to dla Ciebie spore ułatwienie w razie częstych wizyt w toalecie,
• rozluźnij się - stres nie pomoże Tobie i Twojemu dziecku.

7. Częste pytania

Czy skanery bezpieczeństwa na lotnisku mogą zaszkodzić mojemu dziecku?

Nie. Przechodząc przez skaner bezpieczeństwa na lotnisku, przechodzi się przez wykrywacz metali, który nie zaszkodzi dziecku. Tylko Twój bagaż jest prześwietlany. Na lotniskach stosowane sś również pełno-rozproszone systemy rentgenowskie które są również bezpieczne dla ciąży.

Czy latanie może zaszkodzić dziecku?

Nie ma dowodów na to, że latanie lub przebywanie w kabinie ciśnieniowej jest szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.

8. Zasady popularnych lini lotniczych dotyczących kobiet w ciąży

PLL LOT

Do 32 tygodnia ciąży kobiety nie muszą posiadać zaświadczenia, wystarczy zgoda lekarza prowadzącego na loty samolotem. Powyżej 32 tygodnia ciąży wymagane jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie PLL LOT.

TUTAJ znajdziesz niezbedny druk MEDIF

LUFTHANSA

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, możliwe jest latanie samolotami tej linii do końca 36 tygodnia ciąży lub do 4 tygodni przed planowanym terminem porodu dla ciąży pojedynczej lub do 28 tygodnia ciąży mnogiej i wielokrotnej bez zaświadczenia lekarskiego od lekarza ginekologa. Linie zalecają jednak, żeby kobieta w ciąży powyżej 28 tygodnia miała ze sobą dokument od lekarza, z którego wynika, że  ciąża przebiega bez komplikacji, jaki jest przewidywany termin porodu i czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do lotu w ciąży.
Należy zaznaczyć iż linie zalecają także noszenie pończoch uciskowych w samolocie ze względu na ryzyko zakrzepicy.

TUTAJ znajdziesz niezbedny druk MEDIF

RYANAIR

Podróżowanie jest możliwe do 36 tygodnia niezagrożonej ciąży pojedynczej i 32 tygodnia niezagrożonej ciąży mnogiej. Od 28 tygodnia zobowiązani będziemy pokazać zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to powinno być wystawione do 2 tygodni przed planowanym wylotem i okazane przy odprawie paszportowej lub przy bramce przed wejściem na pokład. Jeżeli zaświadczenie nie zostanie pokazane, linie mają prawo odmówić wpuszczenia na pokład przyszłej mamy.

TUTAJ znajdziesz niezbedny druk zaświadczenia

WIZZAIR

Ze względów bezpieczeństwa kobiety w ciąży mogą podróżować tylko do 34 tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży bliźniaczej). Jeśli minął już 28 tydzień ciąży, prosimy o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność do podróży samolotem. Zaświadczenie lekarskie powinno być wystawione nie wcześniej niż 6 dni przed wylotem.
Wizz Air ponosi odpowiedzialność za problemy zdrowotne kobiet ciężarnych i/lub ich nienarodzonego dziecka, do których może dojść podczas lub w wyniku podróży lotniczej.

TUTAJ znajdziesz szczegóły dotyczące przewozu

KLM i AIR FRANCE

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowa mozliwe są podróże samolotem do 36 tygodnia ciąży. Linie odradzają podróże w późniejszym czasie oraz loty w pierwszym tygodniu po porodzie. Zalecają konsultację z lekarzem w przypadku ciąży mnogiej. Zgoda lekarza na lot jest wymagana, jeżeli w przeszłości występowały jakieś komplikacje w ciąży.

TUTAJ znajdziesz druk MEDIF
przygotował: Admin
 
Twitter
Pinterest
Facebook
Współpraca
Instagram
Regulamin
Google+
YouTube
RSS
Newsletter
Kontakt
Oferta
O nas
Copyright help4travel.pl © 2016-2018. All rights reserved.